Porzuć sieci – i usłysz Boga!

Porzuć sieci – i usłysz Boga!

Ktoś kiedyś powiedział, że Pan Bóg przemawia w ciszy. I pewnie tak jest, co nie znaczy, że nie przemawia w inny sposób – w swoim słowie, w drugim człowieku, czy w różnego rodzaju doświadczeniach życiowych. Niemniej jednak w każdej z tych sytuacji potrzebne jest przynajmniej minimum ciszy, żeby w ogóle zastanowić się nad tym, co Bóg chce mi powiedzieć. Niestety, mamy z tym w dzisiejszym świecie wielki problem. Ciągle zabiegani, zapracowani, zamyśleni – o sprawach ważnych i nieważnych – nie znajdujemy czasu na modlitwę. Nie jeden raz można słyszeć w konfesjonale: „Rano wszystko robię w pośpiechu, wieczorem zmęczony padam „na twarz…”

Warto jednak w poszukiwaniu tego ulotnego i nieuchwytnego czasu przyjrzeć się pewnemu zjawisku. Niezaprzeczalnie znakiem naszego czasu i jego specyficzną etykietą jest rzeczywistość wirtualna, którą wolę nazywać rzeczywistością nierealną, gdyż ta definicja lepiej oddaje jej  sens. Niesamowicie szybki rozwój techniki sprawił, że na przestrzeni kilku lat telefon z urządzenia do rozmowy stał się portalem (wejściem) do naszej alternatywnej, selektywnej rzeczywistości. To właśnie w smartfonie mamy w zasięgu ręki cały świat: ludzi, sprawy, tematy, które sami sobie wybieramy niemalże 24 godziny na dobę. Wybieramy świat wirtualny w różnych momentach dnia: w autobusie, przy posiłku, ogladając telewizję, spotykając się ze znajomymi czy (o ironio) będąc w kościele!

A gdyby tak choć na chwilę porzucić sieci i tak jak apostołowie – udać się na spotkanie  z Jezusem? Można by przecież w tym samym smartfonie przeczytać fragment Biblii albo posłuchać rozważania do Ewangelii… Czy naprawdę nadal uważasz, że nie masz czasu? Skoro doczytałeś ten artykuł do końca, często też jesteś obecny w świecie wirtualnym,  a mimo to  uważasz, że nie masz czasu na modlitwę, to wiedz, że właśnie wytrąciłem ci ten argument z ręki. A co z tym zrobisz, to już zależy od ciebie. Tylko nie mów, że nikt ci o tym nie powiedział.

Ks. Rafał Ochojski MSF

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *