Dlaczego Kościół?

Dlaczego Kościół?

Odpowiedź jest banalnie prosta. Dlatego, że wiara zakorzeniona – czyli oparta na Tradycji, Piśmie św. i teologii daje mi pewność, że Ten, w którego wierzę, jest ciągle Bogiem Objawionym – Jezusem Chrystusem, który przyszedł na świat z woli Ojca, aby dać mi możliwość zbawienia, a nie wytworem mojej słabej, skażonej grzechem woli i wyobraźni.

Nie obcym jest nam zapewne  sformułowanie, które w obecnych czasach urosło niemal do rangi sloganu: „Wierzę w Boga, ale nie wierzę w Kościół”. Niebezpieczeństwo takiej postawy polega na tym, że bardzo łatwo jest nam wtedy stworzyć własną moralność, własny dekalog, a w rezultacie własnego boga -dostosowanego do moich słabości (taki mój osobisty bóg).

Dla porównania – a gdyby tak ustalić, że przestają istnieć przepisy ruchu drogowego i każdy tworzy sobie własne przepis. Nie trudno się domyślić, że takie rozwiązanie jest, delikatnie mówiąc, niekorzystne. Podobnie niekorzystne dla człowieka jest takie podejście do wiary, Kościoła i Boga. I choć pewnie wiele spraw w Kościele wymagałoby poprawy, to jednak jest on święty świętością Boga, ale i grzeszny – grzechem ludzi. A jednak trwa niezmiennie na straży Prawa Bożego! Mimo burz, problemów, skandali i grzechu Kościół trwa -bo w jego wnętrzu jest Bóg!

Ks. Rafał Ochojski MSF

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *